PUBLIKACJE ZAKUPIONE PRZEZ CEA 2018/19

Wszystkie zakupione przez CEA publikacje znajdują się w bibliotekach szkół artystycznych
oraz w zbiorach biblioteki CEA

1. Grzegorz Miśkiewicz – Album na fortepian dla dzieci i młodzieży

Wydawnictwo Contra, Nieporęt 2017

Zbiorek przeznaczony jest dla uczniów klasy fortepianu. Jak pisze wydawca, utwory te posiadają urokliwą melodię, ciekawą harmonię, są przystępne technicznie. Ponadto mają charakter muzyki rozrywkowej, dającej radość i odprężenie. A zatem stanowią cenne urozmaicenie repertuaru młodego pianisty.

2. Zdzisław Musiał – Gitara plus muzyka kameralna (skrzypce, flet, trąbka, klarnet, obój, fagot)

Wydawnictwo Contra, Nieporęt  2017

Muzyka kameralna zawsze cieszy się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W niniejszym zbiorku głównym instrumentem jest gitara, do której można „dokomponować” inne instrumenty: flet, klarnet, obój, fagot, trąbkę, saksofon i wiolonczelę. Publikacja posiada duże walory pedagogiczne i z pewnością znajdzie wykonawców w szkołach I stopnia.

3. Marcin Łukasz Mazur – Sześć pieśni do słów Joanny Kulmowej na chór dziecięcy lub żeński a cappella

Zeszyt 1, PWM, Kraków 2014
Zeszyt 2, PWM, Kraków 2015
Zeszyt 3, PWM, Kraków 2017
Zeszyt 4, PWM, Kraków 2017

Rzadko mamy okazję prezentować i polecać do szkół muzycznych publikacje chóralne. Dlatego z wielką przyjemnością zakupiliśmy cztery zeszyty po sześć pieśni do tekstów wspaniałej Autorki Joanny Kulmowej, opracowanych przystępnie i ze znawstwem chórów dziecięcych oraz żeńskich przez dr Marcina Mazura.

4. Anita Lehmann, Anna Maria Huszcza – Miniatury na skrzypce i fortepian

Zeszyt 1, Wydawnictwo Ars Musica, Lisowice 2017
Zeszyt 2, Wydawnictwo Ars Musica, Lisowice 2017
Zeszyt 3, Wydawnictwo Ars Musica, Lisowice 2017

Jest to cykl kompozycji wydanych w 3 zeszytach. Tytuły utworów wprowadzają ucznia w świat muzyki ilustracyjnej, która rozwija wyobraźnię dziecka w pracy nad utworem. Utwory, o dużym charakterze dydaktycznym, ułożone są według stopnia trudności. Nauczyciel może wybierać miniatury według własnej koncepcji.

5. Michał Grabowski – Fletowe igraszki na flet i fortepian

Zeszyt 1, Wydawnictwo Merakel, Łódź 2018
Zeszyt 2, Wydawnictwo Merakel, Łódź 2018

Dwa zeszyty drobnych miniatur na flet i fortepian to kolejna propozycja dla uczniów klasy fletu. Doskonała publikacja o ciekawym, nowoczesnym zabarwieniu uzupełniająca repertuar flecistów szkół I stopnia.

6. Andrzej Krzanowski – Gakkaj – pięć utworów na akordeon

PWM, Kraków 2017

Pięć utworów na akordeon, wymagających już pewnych umiejętności w grze. Występują tu dwudźwięki i akordy oraz faktura bardziej współczesna. Wszak Autor był nie tylko kompozytorem, ale i akordeonistą, w jego muzyce instrument ten pełnił szczególną rolę.

7. Andrzej Krzanowski – Kalangra – 20 utworów na akordeon

PWM, Kraków 2017

Proponujemy zbiorek 20 krótkich miniatur dla początkujących akordeonistów, chociaż o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki muzycznym tytułom utworów, uczeń zostaje także wprowadzony w proste formy muzyczne, jak preludium, marsz, inwencja, kanon.

8. Leszek Kołodziejski – Anthill na klarnet i akordeon

Wydawnictwo Ars Musica, Lisowice 2018

Współczesna literatura muzyczna na klarnet dla średnio zaawansowanych uczniów szkół muzycznych, jest wciąż uzupełniana nowymi utworami. Jedną z nich jest kilkuczęściowa kompozycja Anthill, wymagająca zarówno technicznych umiejętności jak i interpretacyjnych. Dość żywe tempo w częściach skrajnych jest wyzwaniem zarówno dla klarnetu jak i akordeonu.

9. Zbigniew Bargielski – Pchli targ na fortepian

Zeszyt 1, na fortepian solo, PWM, Kraków 2016
Zeszyt 2, na fortepian solo, PWM, Kraków 2017
Zeszyt 3, na fortepian na 4 ręce, PWM, Kraków 2017

Zbiorek prezentuje bardzo osobliwe i oryginalne podejście do fortepianu. Autor pisze: „Ale istnieje przecież coś lżejszego – zabawa, igraszka, krzywe zwierciadło, odbijające dostojne odbicie grubasa. Niewyrafinowane gry, lecz skakanka bezproblemowego potraktowania sprawy. (…) Przymrużenie oka w spojrzeniu na opasły instrument produkcji wzruszeń odbiorców i cierpiętniczych przeżyć ćwiczących gamy i pasaże młodocianych zakochanych w muzyce.” Utwory nie są łatwe!

10. Mirosław Drożdżowski – Chopin na gitarę

Wydawnictwo Absonic, Radwanice 2010

Zbiorek wydany z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Zawiera 22 utwory, m.in. walce mazurki, preludia w opracowaniu na gitarę. Transkrypcje te z pewnością przybliżą muzykę Chopina uczniom grającym na gitarze.

11. Walentyna Jakubowska, Ewa Kowar-Mikołajczyk – Skrzypcowe piosenki

Wydawnictwo Euterpe, Kraków 2018

Autorki przygotowały 76 miniatur z myślą o najmłodszych uczniach, rozpoczynających przygodę ze skrzypcami. Podstawą ćwiczeń są dziecięce piosenki, melodie popularne i ludowe, wzbogacone o zabawne rymowanki. Dzięki śpiewaniu melodii, dziecko szybciej zapamięta je i łatwiej zagra na skrzypcach.

12. Jacek Gąsior – Paryskie wspomnienie

Wydawnictwo Absonic, Radwanice 2015

Zbiorek zawiera 6 łatwych miniatur na akordeon, zarówno klawiszowy jak i guzikowy. Utwory mają zróżnicowany charakter, są melodyjne, czasem taneczne, liryczne lub żywiołowe. Publikacja może urozmaicić repertuar młodego akordeonisty.

13. Łukasz Woś – Aria na flet i fortepian

Wydawnictwo Merakel, Łódź 2016

Współczesna literatura muzyczna na flet dla uczniów jeszcze niezbyt zaawansowanych jest wciąż uzupełniana nowymi kompozycjami. Jedną z nich jest liryczna Aria na flet i fortepian, wymagająca nie tyle umiejętności technicznych, co interpretacyjnych.

14. oprac. Włodzimierz Sołtysik – 300 KANONÓW

s.280, Wydawnictwo Triangiel, Otwock 2017

Niniejszy zbiór obejmuje najsławniejsze i najbardziej znane kanony, głównie europejskie, od okresu średniowiecza do czasów współczesnych. Znaczna część zbioru to utwory polskie, zarówno autorstwa znanych kompozytorów jak też anonimowe kanony popularne i chętnie śpiewane.

15. Publikacje konkursowe młodych kompozytorów

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2018

CEA zakupiło i przesłało do Bibliotek szkolnych 8 publikacji kameralnych na różne zestawy instrumentów, o różnym stopniu trudności, na poziomie szkół muzycznych II stopnia:

  1. M. Dobrzyński – Mgnienie III na saksofon i kwartet smyczkowy
  2. E. Fabiańska-Jelińska –Trzy tańce polskie na dwie trąbki, róg, puzon i tubę
  3. Sz. Godziemba –Trytek – Contemplation of One Man`s Martydrom I na kwintet dęty drewniany
  4. A. Kaca – Smugi cienia na harfę, fortepian i wiolonczelę
  5. K. Kruk – Strzępy snu na flet basowy i wibrafon
  6. D. Przybylski – Figure veneziane na flet solo
  7. M. Śmigasiewicz – Wariacje na fortepian solo
  8. I. Zalewski – Kaprys w formie mazurka na wiolonczelę solo

Zachęcamy do korzystania

16.oprac. Włodzimierz Sołtysik – 30 Pieśni ludu i szlachty (na 2 głosy równe)

Wydawnictwo Triangiel, Otwock 2019

Nauczycielom, dyrygentom oraz chórzystom proponujemy celnie wybrane pieśni z różnych regionów Polski. Autor opracowania starał się wybrać takie pieśni, w których teksty stanowią samodzielną wartość poetycką i są wyrazistym świadectwem języka lub gwary używanej w danej części Polski. Jeśli chodzi o melodie, to wiele wybranych do zbiorku pieśni jest z pewnością znanych uczniom i nauczycielom. Opracowania pieśni są przystępne nawet dla niezbyt zaawansowanych chórów, dlatego z przyjemnością polecamy je wszystkim.

17. Bartłomiej Marusik – Miniatury gitarowe cz. 1 i 2

Wydawnictwo Absonic, 2015-2016

Zbiór miniatur gitarowych, wzbogacających repertuar gitarzystów, uczących się w szkołach muzycznych. Autor w pierwszej części zbioru wprowadza dodatkowo ćwiczenia przed utworami, zaś w drugiej części wykorzystuje utwory do zapoznania uczniów ze skalami, na bazie których skomponowane są miniatury. Do zbiorków dołączone są płyty CD z nagranymi utworami. Zapraszamy.

18. Władysław Żeleński – Polonez,Mazur, Polka

Zbiorek ten  zawiera kompozycje zaledwie 11-letniego Władysława Żeleńskiego. Polecamy te tańce nauczycielom klas fortepianu. Wykonywanie utworów przez uczniów – rówieśników 11-letniego kompozytora z pewnością sprawi im radość i będzie doskonałą zachętą do nauki tych uroczych miniatur.

Wydawnictwo Fundacji Wł. Żeleńskiego, 2019

19. Maria Wacholc – Zbiór ćwiczeń do nauki harmonii, tom I i II

Zbiór przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych II stopnia jako pomoc dydaktyczna do nauki harmonii. Zamieszczone w nim ćwiczenia umożliwiają realizację wielu zadań zawartych w najnowszej podstawie programowej. Pozwala on uczniom zdobyć umiejętność odczytywania treści harmonicznej podanej w postaci basu cyfrowanego i realizowania jej na fortepianie lub w formie pisemnej oraz poznać cechy harmoniki funkcyjnej w różnych okresach jej rozwoju.

Wydawnictwo Triangiel, 2018

20. Mariusz Matuszewski – Pierwsze melodie na obój i fortepian

Pierwsze melodie na obój i fortepian to aż 20 różnorodnych stylistycznie propozycji. Ich polskie tytuły trafnie oddają charakter konkretnej melodii. Główną zaletą prezentowanych utworów jest autorski charakter kompozycji i niewątpliwy talent melodyczny ich twórcy. Poza tym to publikacja cenna pod względem pedagogicznym, w przyjazny i przystępny sposób pomaga ona rozwijać wiele elementów gry. Polecamy.

Wydawnictwo Contra 2019

21. Ryszard Żołędziewski – 24 Ćwiczenia dla początkującego saksofonisty

Ta drobna publikacja edukacyjna w logiczny i uporządkowany sposób odkrywa przed uczniami kolejne elementy gry budujące świadomość muzyczną i warsztat instrumentalny. W miarę realizacji kolejnych ćwiczeń wzrasta ich poziom trudności, nie wykraczając jednak ponad wskazany w tytule początkowy etap edukacyjny. Materiał jest dobrze ułożony, co daje szansę na naturalny rozwój saksofonisty, także w przypadku wykorzystania zbioru przez mniej doświadczonego pedagoga. Polecamy do urozmaicenia repertuaru dydaktycznego.

Wydawnictwo Contra 2019

22. Piotr Dylewski – opracowanie zbiorków Kolęd – Cicha noc, Ulubione kolędy, Kolędy polskie

Proponujemy trzy zbiorki kolęd w nowym opracowaniu na fortepian. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, tym bardziej że są to łatwe i ciekawe opracowania.

Wydawnictwo  Vinella, 2019

23. Zapomniani kompozytorzy polscy (bezpłatne udostępnienie)

Zapraszamy Państwa do wykorzystania przez szkolne zespoły muzyki dwóch zapomnianych kompozytorów, autorów przedwojennych przebojów: Leona Boruńskiego i Artura Golda. Leon Boruński – pianista i kompozytor, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W 1932 wziął udział w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie dotarł do finału i otrzymał VII nagrodę. Komponował m.in. symfonie dziecięce, pieśni na głos z fortepianem oraz miniatury fortepianowe. Dla warszawskich teatrów rewiowych pisał piosenki oraz muzykę rozrywkową. Podczas II wojny światowej cała twórczość Boruńskiego przepadła, a on sam został zamordowany przez Niemców w Otwocku w 1942 roku. Natomiast Artur Gold – pianista, dyrygent i skrzypek, współtwórca popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym orkiestry tanecznej, studiował w Londynie, gdzie również występował z orkiestrami brytyjskimi. W 1922 r. W Warszawie z J. Petersburskim założył zespół jazzowy, który osiągnął dużo sukcesów. Autor wielu przebojów. Został zamordowany w 1943 roku w obozie w Treblince.

Zaproponowane i przypomniane piosenki w/w autorów proponujemy w wersji nutowej (prymka z funkcjami) i opracowaniu na zespół: Bogdan Hołownia – fortepian, Ryszard Borowski – flet, Mark Waggoner – gitara, Piotr Rodowicz –kontrabas, Jeremiasz Henzel – realizacja nagrań.

Artur Gold:
1. Ja muszę mieć amantów trzech, 2. Jak gdyby nigdy nic, 3. Czarne oczy,4. Przy kominku

Leon Boruński:
5. Trzy listy, 6. Jakieś małe nic, 7. Wszystko skończone, 8. Błękitny ekspres

Wersja do pobrania (rozmiar pliku 35,2 MB)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym.
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

Rozmiar czcionki
Kontrast: